Australijskie wspomnienia

Motywem przewodnim projektu tego nowoczesnego wnętrza jest Australia – ulubione miejsce podróży właścicieli domu. Wiele wspomnień i pamiątek z Antypodów czekało na znalezienie swego miejsca w odświeżonym wnętrzu.

Główną zasadą projektową było wykorzystanie w jak największym stopniu pamiątek, obrazów i rzeźb, szacunek dla natury i materiałów, wyeliminowanie możliwych strat, powtórne wykorzystanie rzeczy i motto: „Naszym porządkiem rządzi chaos”. Już na wejściu witają nas fotografie aborygeńskich dzieci, kangurów i wombatów na dominującej bryle toalety gościnnej i kominka wykończonej strukturalnym betonem. Do toalety gościnnej prowadzą bezprzylgowe drzwi w kolorze jasnoszarym, które celowo wtapiają się w betonową bryłę. Na wprost wejścia znajduje się fototapeta przedstawiająca malowidło naskalne Aborygenów. Odbija się ono w lustrze wklejanym na ścianie obok z niewielką umywalką. Klimat jaskini potęguje asymetrycznie zwieszona lampa a’la naftowa. Okrągłe lustro zawieszone na sznurku zapewnia efekt zwielokrotnionego odbicia.

Podłoga została w całości na parterze wykończona płytkami imitującymi drewno, by optycznie powiększyć przestrzeń. Wielkogabarytowe deski zostały ułożone z nieregularnym przesunięciem, tak by uniknąć zbędnych strat materiału (odcinek) i nie tworzyć na siłę kompozycji „od linijki”. Australijski luz panuje również w salonie, gdzie układ drewna na ściance TV wykonanej przez This is wood jest celowo „czysto przypadkowy”. Na przeciwległej ścianie nad sofą znalazły swe miejsce tuba zwana didgeridoo i aborygeński obraz oprawiony w ramę korespondującą z drewnianą ścianką TV.

Kolejnym ważnym akcentem jest monochromatyczna fototapeta na klatce schodowej prowadząca do części sypialnianej domu. Drogowskaz „Caiguna hub of the universe” ma nadać właściwy kierunek snom. Na uwagę zasługuje również kominek- serce domu. Ogień i drewno zbliżają do natury. Dzięki zastosowaniu narożnego wkładu, można się delektować widokiem płomieni zarówno w trakcie posiłków, jak i podczas relaksowania się na sofie. Nad stołem zawisła prosta lampa, z abażurem z płótna żeglarskiego- drugie życie żagla. Całość kompozycji została zwieńczona i otulona delikatnymi tkaninami w naturalnych odcieniach ziemi oraz ciepłą poświatą LED zapewniając wyjątkowy nastrój wnętrza.